Web Tasarım Kuralları

birNC’nin web sitesi projeleriyle Türkiye'de faaliyet gösteren ve uluslararası platformda başarı yakalamak isteyen firmalara uyguladığı 7 önemli web tasarım kuralı nedir?

Web Tasarımın Önemli Kuralları


1-Marka Bilincinin Oluşturulması

Web tasarımı işletmeyi dijital dünyaya hazırladığı gibi tüketici veya müşterilerle de ilk buluşturacak noktalardandır. Dolayısıyla böylesine geniş ve kalabalık bir kitleye hitap ediliyorsa, marka bilincinin oluşturulması gerekmektedir. Tüm bu işlemler şirket içi karlılık olarak geri döneceği gibi, markayı da geleceğe taşıyacak bir faktör olarak karşımıza çıkacaktır.


2-Dijitalin İstediklerini Hazırlayın 

İşletmelerin, dijital platformlara taşınması belli başlı trend ve teknikleri yakalıyor oluşu, ayrıca ona uygun yazılım ve eklenti bütünlerini de sağlamakta oluşuyla tamamlanabilir. Buradan hareketle dijital dünyanın gerektirdiği tüm dijital dünya çalışmaları uygulanmalı, işletme bu noktada tüketiciyle buluşacağı günde en uygun halinde yayın hayatına başlatılmalıdır.

3-Web Sitesi Tasarımında Sadelik 

Marka, kurum, kuruluş veya şahsi tüm web sitesi tasarımlarında belki de uyulması gereken en zor maddelerden birisi. İçeriklerin kullanıcı faktörlerinin tümüne uygun olarak geliştirilmesi, sade ama şık tasarımlar ile bu faktörler etrafında şekillendirilmesidir. Dolayısıyla internet platformlarında çok başarılı olmayan kişilerin dahi sizin için yapılmış web sitelerinde rahatlıkla dolaşabilmeleri gerekmektedir.

Keşfet --> Web Sitesi Tasarımında Dikkat Edilecek Unsurlar


4-Arama Motoru Çalışmaları

Arama motorunda konum elde etmek için yapılan profesyonel çalışmalar bir seferlik yapılmamalıdır. Daima sektörel rekabetin içerisinde olmanız elzemdir. SEO konusu mütemadiyen şirketinizin gündeminde kalmalıdır. birNC'nin bilgi ve tecrübesine göre SEO çalışmalarına yatırım yapan şirketler sektörel rakiplerine oranla % 45 oranında yüksek karlılık, % 12 oranında ise daha çabuk büyüme sağlamışlardır.

5-Ölçümlemeler

Web sayfa tasarımlarının, hangi sektöre hitap ediyorsa etsin daimi olarak düzenli hit ölçümlemelerine ihtiyacı bulunur. Bu noktada hangi tür paylaşımlar kitlenize veya marka pazarınıza hitap ediyor, tercihleri ve ilgi alanları neler kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

6-Google'ı Kandırmaya Çalışmayın

Özellikle Google arama motorunda SEO yapmak kavramı yasal yollarla gerçekleştirilmelidir. Google’ı aldatmaya yönelik çalışmalar kısa vadede işe yarar gibi gözükse de birkaç hafta sonra internet dünyasının en büyük gücü Google tarafından filtrelenecek sayfaları hatta web sitesinin banlanmasını beraberinde getirecektir.


7-Ekip ve Şirket Seçimi


Web site tasarımlarında dikkat edilmesi gereken noktaların önemlilerinden birisi olan bu faktör, günümüz şartlarında hizmet kalitesi ve başarılı geniş isimlerin tercih edilmesi hususunu vurgulamaktadır. Web tasarım ve SEO sektörüne yönelik faaliyetler birbiriyle paralel olarak götürülecekse mutlaka bu hizmetleri profesyonelce yerine getirebilecek web tasarım ve SEO uzmanı ajanslar tercih edilmelidir.Web Sitelerinde Mutlak Olması Gerekenler 


Bir web sayfa tasarımı ne kadar iyi olursa olsun işlevsellik ve kullanılabilirlik oranı düşükse sitenin ve site sahibi olan işletmenin prestijini sarsabilir. Web sitenizin prestij kaybetmenizi engellemesi için aşağıdaki kurallara dikkat etmelisiniz.

• Web sitesi çok fazla içerik barındırıyorsa kullanıcının kolayca istediği içeriği bulmasını sağlayacak  (search) alfabetik arama eklentisi kurulmalıdır. 
• Web sitesi içinde yer alan ve ziyaretçinin ulaşmak istediği herhangi bir menü, eklenti, bilgi uygulamaları çok hızlı açılmalı ve kullanıcının beklentisini mutlaka karşılamalıdır. 
• Web sitesinin içinde mutlak suretle anasayfa, navigasyon ve geri dön bağlantılar kurgulanmalıdır.
• Web sitesinin renk tonlarıyla --> logo tasarımı uyumlu olmalı ve şirket kurumsal bütünlüğünün sağlanması gerekir. Web sitesindeki yazıların okunaklı olması, tasarımda en uygun yazı fontunun belirlenmesi, önemli kelimelerde bold, italik, alt yazı kavramlarının SEO kriterleri düşünülerek uygulanması gerekmektedir.
• Sitenin rahat kullanımı için özellikle Türkiye’de “Anasayfa - Hakımızda - SSS - İletişim” gibi önemli kategorilerin web sayfasının en üst (header) bölümünde net bir şekilde görünür ve belirgin olması gerekmektedir. 

Başarılı Web Sitesi İçin Dikkat Edilmesi Gereken 5 Kural

Ticari ve bireysel kullanımlar fark etmeksizin dijital dünyaya adım atacak her website için belli başlı kurallar bulunur. Web sitesi bu belli başlı kurallar çerçevesinde ihtiyaçlara yanıt verecek şekilde hazırlanır ve yayına alınır. Web tasarımın olmazsa olmazları olarak da nitelendirebileceğimiz web tasarımda başarı sağlayan faktörler vardır. birNC sizler için bu faktörleri 5 ana başlıkta şu şekilde özetlemektedir:


1-Mobil Uyumluluk: Dijital çağın büyük bölümü artık mobil cihazlar kulvarında yürütülüyor. Dolayısıyla hem ticari hem de bireysel kullanımlar için tüm web sitelerinin tasarım aşamasından yazılım noktasına kadar mobil uyumlu olarak hazırlanması gerekiyor.

Web sitelerinde; site yönetim panelinden resimlere kadar, ikonlardan tüm formlara kadar  her şeyin mobil uyumluluk faktörüne sadık kalınarak hazırlanmış olması başarıya giden önemli bir kriter olarak yer alıyor.

2-SEO (Arama Motoru Optimizasyonu): Son birkaç yıldır belki de rekabetin en yüksek olduğu noktalardan bir tanesi --> SEO. Web sitesi tasarımlarının yayın hayatına başlamadan önce kurgulanması gereken, başladıktan sonraki süreçte de aslında daimi ihtiyaç listesinde zirvede olması gereken SEO yüksek rekabetli bir konumda. Dolayısıyla sebebi ne olursa olsun bir web sayfasını dijital dünyaya hazırlıyor olursanız olun SEO’dan bağımsız düşünmemelisiniz. Ulaşmak istediğiniz kitleye, pazara veya alıcıya ulaşmak için ve aslında mutlak başarı isteyen kurumsal SEO çalışmalarını web sitelerinize sağlamak zorundasınız.


SEO çemberinde bir çalışmanız yoksa ilerlemeniz pek mümkün değil. Dünya devi Google'un tüm güncel web sitesi yönergelerini takip etmelisiniz. Web  ajansınıza ya da webmasterınıza bu yönergeleri uygulatmanız kesinlikle yeterli olacaktır. 
3-Özel Web Yazılım: Hazır yazılımların aksine, ihtiyaç çerçevesinde şekillendirilmiş bir yazılım, web sitesi tasarımlarının artık olmazsa olmazları. Bir blog, bir alışveriş sayfası düşünüyor olabilirsiniz. Kural hepsinde sabit. İhtiyaçlara en iyi yanıtı en kısa sürede verebilen bir web sitesi yazılımı sizi başarıya götürecek olandır. Dolayısıyla listede eksikliğini en çok hissettirecek faktörlerden birisidir.


4-UI/UX Etmeni (Son Kullanıcı Faktörü):
 
Web sayfaların, yayın hayatlarına başladıktan sonraki en büyük problemlerinden bir tanesi, kullanıcı odaklı olamayışlarıdır. Buradaki temel nokta son kullanıcı dediğimiz, o internet platformlarıyla pek arası olmayan kişileri dahi sizin web siteniz içerisinde rahatlıkla dolaştıracak tasarım, UI/UX konuları ve teknikleri içerisinde yer alıyor. Dolayısıyla web sayfa tasarımları, UI/UX süzgecinden geçirilmiş, totalde de son bir süzgeçleme yapılmış olarak yayına alınmalıdır. Herkese hitap edemeyen bir web sitesi tasarımı, şaheser dahi olsa pek bir anlam ifade etmiyor.

Web tasarımda mutlak başarıyı sağlayan 5 faktör listemizde 5.sıradaki ve en az diğerleri kadar önemli olan ancak pek dikkat edilmeyen faktörün adı ise kaliteli içerik.

5- Kaliteli İçerik: Yukarıdaki 4 faktörü başarıyla sağladığınızı ya da size sağladıklarını varsayalım. Kaliteli içerik sunamıyorsanız alıcıyı, müşteriyi veya web sayfanız aracılığıyla size ulaşmak isteyen kitleyi harekete geçiremiyorsanız başarıya ulaşmanız epey zor. Bu bir mesaj, görsel kullanımı, renklerin tercihi ya da menü ikonlarının şekli dahi olabilir. Ancak her ne olursa olsun web tasarımda mutlak başarı için bu kurala da dikkat etmeniz gerekiyor. Sunmanız gerekenleri adeta profesyonel metin yazarı gibi en kıvrak ve kısa ifadelerle kullanmak yani kaliteli içerik kavramı; karlılık, marka bilinirliği, imaj yönetimi ve daha bir çok PR konusu içine dahil olduğundan önemli bir noktada yer alıyor.
_______________________


Web tasarım kurallarına ilişkin "Modern Web Tasarım ve Kuralları" yazısını da okumanızı tavsiye ediyoruz.