Web Sitesi Tasarımı Örnekleri

Web Sitesi Tasarımı
İnternette ürün, hizmet ya da içerik araması yapan insanlar doğrudan web siteleri, sosyal medya hesapları ve kullanıcı yorumlarıyla karşılaşırlar. Bu nedenle insanların sizi ve işinizi nasıl göreceği tamamen size bağlıdır. Hızlı ulaşılan, kendini iyi ifade eden, tasarım trendlerini yakalamış bir web sitesi tasarımına sahip olmak işinizi bir adım ileri taşımanızı sağlar.Yani web sitesi tasarımı ihtiyacınız için kaliteyi yakalamak için kullanıcılar için ne kadar elverişli bir tasarım konsepti sunduğuna bakmak öncelikli kuralınız olmalıdır.


Kullanıcı odaklı bir web sitesi tasarımı varsa bu sitenin kalitesinden bahsetmek mümkündür. Özel web sitesi tasarım ve yazılım örneklerini Türkiye'nin en iyi web tasarım ajanslarından biri olan birNC'nin 
https://www.birnc.com.tr/web-tasarim-referanslari/ linkini tıklayarak keşfedebilirsiniz.


Web sitelerinde
UX-(kullanıcı deneyimi), UI-(kullanıcı arayüzü) tasarımları öne çıkaran iki unsur olarak belirlenmiştir. Her sistem büyük ya da küçük fark etmeksizin kullanıcı odaklı geliştirildiğinden dolayı kaliteli web sitesi tasarımı örnekleri incelendiğinde elde edilen sonuçlar tasarımların kullanıcı odağında olduğu yönündedir. Bununla birlikte kullanıcıyı korurken markanın kendi amaçlarına da hitap eden bir site tasarımının her alanda rahatlıkla öne çıkabileceğinden emin olabiliriz.

Web Sitesi Tasarımında Rekabet Odaklı Çözümler

Web Tasarım Referansları
Yoğun rekabet ortamında insanların çok fazla tercih yapma hakkı olduğu platformlarda en iyi arama güdülerinin her geçen gün daha baskın hale geldiğini gözlemlemek mümkündür.


birNC
'ye göre internet ya da sosyal medya reklamları ile satışlarını arttırmak isteyenler için izlenmesi gereken yol haritasında göze çarpan iki kriter şudur: Etkili bir hedef kitle ve ihtiyaçların analizi doğrultusunda yapılmış web site tasarımı çalışmalarıdır. Bir diğer etkili durak ise sosyal medya yönetimi (
► https://www.birnc.com.tr/sosyal-medya-yonetimi/ ) olarak karşımıza çıkar. Bu iki önemli nokta insanların tercihlerini etkileyen ve bu tercihleri yaparken gerçekten doğru karar vermelerini sağlayan noktalardır. Rekabeti yoğun bir ortam olan internet ortamında ise bu öncelikleri değiştirmek mümkün değildir.

Web Sitelerinde Grafik Tasarımların Önemi
Web tasarım projelerinde çalışan tasarımcılar klasik tasarım ile web tasarımın oldukça farklı alanlar olduğunun farkındadır. Web için grafik tasarım terimi genel olarak grafik tasarım uygulamalarının alt dalı olsa da dinamikleri ile bambaşka bir iş kolu haline gelmiştir. Web tasarım projelerinde grafiklerin önemi, kullanıcılardan elde edilen geri dönüşlere ve marka konumlandırmaya doğrudan etki ettiğinden dolayı önemlidir.

Standartlar Takip Edilmeli


Web tasarım projeleri gelişen teknolojilerle birlikte yeni standartlara sahip olurlar. Bu hem grafik hem de alt yapı çalışmalarında etkilidir. Yeni nesil teknolojilerin kullanılması kullanıcıların tercih ettiği dijital cihazlara uyumluluk anlamı taşıyacağından dolayı gereklidir.

W3C, HTML ve CSS için yenilenen standartlar takip edilmelidir. Bu üçlü için getirilen standart JavaScript API olarak tanımlanmıştır. HTML5 terimi de bu APIlerin kullanımına bağlı HTML ifadesini tanımlamaktadır. Günümüzde görsel standartlarına bakıldığında sayfanın yüklenme süresinin önemidir. Artık “web brutal” olarak tanımlanan hızlı yükleme yeni trendler arasında en vazgeçilmez olandır. Hız için gereken tek şey görsellerin düşük boyutlu ve basit olmasıdır. Bu noktada görsel tasarım açısında ciddi iş yükü ortaya çıkmaktadır. 

Tasarım ve Optimizasyon Uyumu


Web site tasarımı görsel dizayn ve SEO üçlü bir sac ayağı şeklinde çalışmaktadır. Birbirlerini destekleyen bu üçlüde büyük yük her zaman web tasarımı tarafına düşer. SEO zaman içerisinde elde edilen başarılar ile tasarımın daha da güçlendirilmesini sağlar. Ancak bir başarı elde etmenin temelinde güçlü web sitesi tasarımları yatar. Standartları yerine getiren ve arama motoru optimizasyonunu destekleyen tasarımlar her zaman çok daha işlevseldir. 

Web tasarım uygulamalarının bu yüzden birden fazla basamağı vardır. Bu uygulamalar yeni teknolojileri içermeli, arama motoru ihtiyaçlarına cevap vermeli aynı zamanda kullanıcı dostu olmalıdır. Aynı bakış açısı ile görsel grafik tasarım ögeleri de yeni trendlere sahip olmalı, arama motorlu tarafından değer görmeli ve marka konumlandırmaya hitap etmelidir.

Web Sitesi Tasarımlarında Kullanıcı Odaklılık Nedir?

Kullanıcı deneyimi olarak bildiğimiz teknik dilde UX olarak kullanılan kavram kullanıcıların bir web sitesi ziyaretinde memnuniyet elde etmelerini sağlamak anlamına gelir. Kullanıcı deneyiminde sitenin yapısı, kullanışlılığı, kolay erişilebilir olması, mobil uyumluluğu ve kullanıcı dostu olması öne çıkar. Bunun yanında gelen bir diğer kullanıcı unsuru olan UI yani kullanıcı arayüzü de benzer şekilde kullanıcıları destekler. 

Kullanıcı arayüzü tasarımında sezgisel kullanıma odaklanmak önemlidir. Siteniz hakkında hiçbir fikre sahip olmayan bir kullanıcının siteyi ilk ziyaretinde nasıl üye olacağını bilmesi, hangi içeriğe nereden ulaşacağını rahatlıkla anlayabilmesi başarılı bir kullanıcı arayüzüne sahip olduğunuz anlamına gelir.


Örnek Web Sitesi Anasayfa Tasarımları
Baran Kablo Web Sitesi Anasayfa Tasarımı
www.barankablo.com.tr
Deconsilior Web Sitesi Anasayfa Tasarımı
www.deconsilior.com


Develi Mobilya Web Sitesi Anasayfa Tasarımı
www.develimobilya.com.tr


Dürbün Cafe Restaurant Web Sitesi Tasarımı
www.durbuncafe.com

Pirim Gıda Website Anasayfa Tasarımı
www.pirim.com.tr
                  
Royal Ev Aletleri Web Tasarım
www.royalevaletleri.com.tr
ZENEGER Website Tasarım ve Yazılım Projesi
www.zeneger.com.tr


EVERGEE Web Sitesi Tasarım ve Yazılım Projesi
www.evergee.com.tr

En Güzel Web Sitesi Tasarımı Örnekleri

Profesyonel olarak sektör içerisinde yer alan bir firma kurumsal web sitesi ile ürünlerini veya hizmetlerini satabiliyor. Bu aşamada sitenin görsel kalitesi ve kullanıcı dostu olması satışı olumlu veya olumsuz etkileyebiliyor.

Güzel bir web sitesinin yapılması uzmanlık isteyen bir konudur. 
Tüm platforma hakim olunması gerekir. Ayrıca yapılacak olan site öncesi de ön bir çalışma yapılması siteni daha kaliteli olmasına da olanak sağlar. Firmanızın analizinin yapılması, ürün veya hizmetleriniz hakkında bilgi sahibi olunması sitenin tasarımına etki eden unsurlar arasında yer alır. 

Örnek Web Sitesine Neden İhtiyaç Duyulur?
Web sitesi sayesinde bulunduğunuz sektör içerisinde farklılık oluşturabilirsiniz. Bu sayede lider konuma gelerek hedeflediğiniz kar marjlarınıza ulaşım sağlayabilirsiniz. Günümüzde bilgiye internet üzerinden ulaşım sağlandığı için birçok kişi de firmanıza internet üzerinden ulaşmak isteyecektir. Eğer bu platform da yer almazsanız o zaman diğer yer alan firmalara göre yerinizde sayarsınız. Web sitesi ürün veya hizmetlerinizi dünyaya açmanıza olanak sağlar.

Geniş kitlelere yaptığınız işi tanıtabilir ve hedeflediğiniz noktalara kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Kaliteli olarak hazırlanan bir web sitesi müşteri açısından ele alındığında bağlılık oluşturacaktır. Kullanıcı dostu olması ile de birlikte bu satışlarınıza da olumlu bir şekilde yansıma yapacaktır.
 

Kalitenin Örnek Web Sitesi Tasarımını Oluşturması
Kalite kavramı web sitenize yansıdığında ortaya görsel bir şıklık çıkacaktır. Bu görsel kalite sayesinde farkınızı ve kurumsallığınızı bir adım öne çıkarabilir ve müşterilerinizle diyaloğunuzu güçlendirebilirsiniz. Müşterilerin ilk izlemini sitenizin görseli olacaktır. Görsel kaliteye sahip bir siteniz varsa müşteriniz web sitenizde daha fazla zaman geçirecek ve sizi tanımaya çalışacaktır.
 

Yanlış ve hatalı bilgi vermek kullanıcıyı siteden kesinlikle uzaklaştırır. Bunun olmaması için ürün veya hizmetleriniz hakkında gerçekçi bilgiler sunarak kullanıcılarınızı sitede tutmanız gerekmektedir.

Güzel ve Örnek Tasarımın Getirileri
Standart tasarımlar artık kullanıcıları etkilemiyor. İnternet dünyasını hayal gücünüzle yoğurabilir ve ortaya farklı tasarım örnekleri çıkarabilirsiniz.

Tasarım konusunda firmanızın bulunduğu sektör mutlaka analiz edilmelidir. Bulunduğunuz sektörün hizmet içeriği konusunda bilgi sahibi olunduktan sonra tasarıma başlanılması gerekir. Ayrıca size rakip olan firmaların web siteleri de mutlaka kontrol edilmeli ve tasarım çalışması bu şekilde yapılmalıdır. Kullanıcıya yardımcı olacak ve işlemini hızlı bir şekilde sonuçlandıracak tasarım örneklerine yer verilmelidir.


Şu asla unutulmamalıdır, web tasarım uzmanlık isteyen bir konudur. Tecrübe ve birikim ile ortaya şık bir tasarım modeli çıkarılabilir. Bu farklı tasarım sizi lider konuma yükseltecek ve geniş kitleler ile buluşmanızı hızlandıracaktır.

En İyi Web Sitesi Tasarım Örneklerini 
 www.birnc.com.tr sitesini ziyaret ederek keşfedebilirsiniz. Yazan / Derleyen: birNC
"Web Sitesi Tasarımı Örnekleri" yazısında
 gördüğünüz hataları
bilgi@birnc.com.tr mail adresine bildirmenizi rica ederiz. Okuyuculara kusursuz bir yazı sunmamıza destek olmuş olursunuz. Okuduğunuz için çok teşekkür ederiz.  

Yorumlar