E-Ticaret Sitesi Sistemleri ve Kanun

E-ticaret sistemleri kendilerine has yapıları ile girişimcilere büyük kolaylıklar sağlayan özel sistemlerdir. E-ticaret sitesi sistemleri bilinen web sitelerinden ve panel yapılarından farklılık gösterirler. Kullanıcı odaklı geliştirilen bu sistemlerin yapısını belirleyen unsurlar vardır. Ürünler, ürünlerin satın alma yöntemleri ve kullanıcı odağı gibi pek çok farklı unsur e-ticaret web yazılım sistemlerinin gelişimine etki eder. Her e-ticaret sitesi kendine, sahibine ya da şirketine özel olduğu zaman en verimli sonuçların alınmasını sağlar.

E-Ticaret Sitesi Projesinde Olması Gereken Özellikler

-Müşteri ve Bayi Yönetimi 
-Sipariş Yönetimi 
-Ödeme Sistemi Yönetimi 
-Kargo Sistemi Yönetimi 
-Kargo Şirketi Tanımlamaları 
-Pazarlama Araçları 
-Arama Motoru Optimizasyonu 

-Destek Sistemi
-Sınırsız Ürün Yönetimi 
-İçerik Yönetim Sistemi

E-TİCARET SİSTEMİNİN DETAYLI ÖZELLİKLERİ


Sınırsız Ürün Yönetimi 


- Ürün Ekleme / Güncelleme / Çıkarma

- Ürün Varyant Tanımlamaları
- Sınırsız Ürün Resim Ekleme
- Ürün bazlı KDV Oranı Belirleme
- Tavsiye Ürün Tanımlamaları
- Gelişmiş Ürün Filtreleme
- Toplu Fiyat Güncelleme
- Toplu Ürün İşlemleri
- Ürün Yorumları
- Sosyal Medya Paylaşım Entegrasyonu

İçerik Yönetim Sistemi


- Sınırsız İçerik Sayfası

- Sıkça Sorulan Sorular
- Anket Yönetimi
- Haberler/Duyurular
- Slayt Yönetimi
- Blog Yönetimi

Müşteri ve Bayi Yönetimi


- Sınırsız Müşteri Yönetimi

- Sınırsız Bayi Yönetimi
- Kullanıcı Grup İndirimleri
- Potansiyel Müşteri Yönetimi
- Gelişmiş Müşteri Raporları
- Müşteri Kampanya Yönetimi

Sipariş Yönetimi


- Genel Sipariş Yönetimi

- Anlık Durum Bilgisi
- Fatura Modülü
- Kargo Etiketi Yazdırma
- Gelişmiş Sipariş Takibi

Ödeme Sistemi Yönetimi


- Havale / EFT Ödeme Altyapısı

- Tüm Bankaların Sanal Pos Alt Yapıları
- Alternatif  Sanal Pos Entegrasyonları
- 3D Secure ile İşlem
- Kapıda Ödeme Sistemi
- Mobil Ödeme

Kargo Sistemi Yönetimi


- Korgo firma tanımlamaları


Pazarlama Araçları


- Kupon Modulü

- Ürün Bazlı İndirim
- Havale İndirim Tanımlama
- Toplu E-Posta Gönderimi
- Toplu SMS Gönderimi
- Sosyal Medya Pazarlama
- Ücretsiz Kargo Fiyatı Tanımlama
- Facebook Yorum Entegrasyonu
- Hediye Ürün Ekleme
- Mobil Uyumlu E-Ticaret Web Sitesi

SEO - Arama Motoru Optimizasyonu


- Gelişmiş Adres Biçimlendirmesi

- Ürün Bazlı → kurumsal SEO Ayarlamaları
- Kategori ve Marka SEO Ayarları
- SEO Etiket Sistemi
- Google Sitemap Entegrasyonu

Destek Sistemi


- Destek Talepleri

- Arıza Kaydı Yönetim
- Havale Bildirimleri
- İade Talepleri
- Canlı Destek Sistemi

Stok, Muhasebe ve Tüm Detaylar Bir Arada


Detaylı E-Ticaret Sitesi Özelliklerini İncelemek İçin 
► https://www.birnc.com.tr/web-programlama/ linkini ziyaret edebilirsiniz. 

birNC'ye -www.birnc.com.tr- göre e-ticaret sitesi sistemleri insanlara büyük kolaylıklar sağlamaları sebebiyle değerli olurlar. Bir işletmede, mağazada ya da markette stokların kontrolünden muhasebe kayıtlarının düzenli tutulmasına kadar pek çok iş yükü vardır. Bu iş yükleri ayrı ayrı kişiler tarafından karşılanmak zorundadır. E-ticaret sistemlerinde tüm bu iş yükleri ortadan kaldırılabilir. Her satın alma sonucunda ne kadar stok kaldığını görmek, stok seviyesi belirlenen sayıların altına düştüğünde uyarı almak, her satış işleminin muhasebe kaydının otomatik olarak yapılmasını sağlamak ve hatta elektronik faturaların sistem tarafından kesilmesi gibi satış sürecinin vazgeçilmezi olan işlemleri e-ticaret sistemleri ile kısa sürede gerçekleştirmek mümkündür.

E-Ticaret Sitesindeki Pazarlama Araçları


E-ticaret sitelerine eklenen pazarlama enstrümanları ile etkili bir takip sistemi geliştirmek mümkün olur. Bu sistemler sitede dolaşan insanların hareketlerine özel olarak kampanya duyurusu yapabilir ya da özel mesajlar gönderebilir. Gönderilen içeriklerin takibi ve yarattığı etkiyi de e-ticaret sitelerinde yer alan özelleştirilmiş yazılımlar ile gözlemleyebilirsiniz. Siteden satın alım yapanlar için ayrı kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Siteye üye olan ama henüz işlem yapmayanları ayırarak onlara özel içerikler hazırlayabilirsiniz. Müşteri ilişkilerini etkili bir şekilde yönetmek ve takip edebilmek için pazarlama araçlarını kullanabilirsiniz.

E-Ticaret Sitelerindeki Ödeme Sistemleri

E-ticaret sitesi sistemleri sahip oldukları ödeme yöntemlerinin çokluğu ile daha geniş kitlelere ulaşmayı mümkün kılar. Ödeme yöntemlerinin çok olması insanlara daha çok güven verir. Kredi kartıkapıda ödemehavale/EFTmobil ödemearacı kurumlar tercih edebileceğiniz ödeme yöntemleri arasında yer alır. Farklılık yaratan, insanlara yeni çözümler sunan ödeme sistemlerine yer veren e-ticaret siteleri çok daha güvenilir olmanın yanı sıra daha çok gelir elde ederler.

E-Ticarette Entegrasyon Seçenekleri


Türkiye'de özel web tasarım anlayışıyla müşteri ihtiyaç ve taleplerine göre e-ticaret siteleri oluşturan birNC'ye göre e-ticaret siteleri sosyal medya platformları ile entegre olabildiği zaman etkileşimleri artar. İnternet üzerinden işlem yapan e-ticaret siteleri dijital dünyada ne kadar etkin olursa o kadar çok kişiye erişim sağlar. Bu nedenle sahip olduğunuz internet sitesinin etkileşim oranlarını arttırmak için entegre edilebilir olmasına özen gösterin.

API ile Güçlenin


E-ticaret siteniz üzerinden bayilik vermek istediğiniz zaman güçlü bir 
API ile başarı elde edebilirsiniz. Sisteminize dahil olacak bayilere bir panel üzerinden satış yapma imkanı sağladığınız zaman kendi işini kurmak isteyenler için iyi bir fırsat sunarsınız. Bu sayede hem markanızı güçlendirir hem de bayi fiyatıyla bile olsa ciddi bir kar elde edebilirsiniz. İnsanlar belirli bir aidat ödeyerek e-ticaret yapabileceklerini öğrendiklerinde bu fikre oldukça sıcak baktıkları için bir e-ticaret sisteminde API olması size her zaman kazandırır.Yeni E-Ticaret Kanunu

İnternetin ve bilgisayarların yaygınlaşmasıyla beraber gelişen ticaret, rota değiştirerek elektronik ortama geçmiş durumda. E-Ticaret olarak adlandırdığımız bu sektör, pazar ve müşteri, aracı ve sunucu olarak ifade edilen kavramlarla oluşturulurken kara düzen ile ilerlemekteydi.

Parayı veren hizmeti aldı, hizmeti alan bir başkasına aktardı. Ticaret bu şekilde ilerlemekte iken aracı kurum ve kuruluşlar da devreye girince hukuki ve manevi bazı kavramları ifade eden olgular ortaya çıktı. Tüketici, satıcı ve aracıları korumak amacıyla gelişen ve büyüyen bu sektöre ait bir düzenleme getirilmesi uygun görüldü. 1 Mayıs 2015 tarihinde hayata geçirilen Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile bazı kısıtlamalar, yaptırımlar ve geliştirmeler getirildi.


Yeni E-Ticaret Kanunu Yükümlülükleri


Yeni e-ticaret kanunu ile internet siteleri ve platformlara, tüketicilere ve aracılara bazı hak ve yükümlülükler sağlandı. Dolayısıyla içeriklerin üretimi ve kullanılması da bir standart ve kalite çıtasına ulaştırıldı.


Web tasarım ile başlayan değişimlerin başında içeriğin anlaşılabilir oluşu, ait olduğu zümreyi net ve herkesin anlayacağı şekilde ifade etmesi gerekliliğinden ticari faaliyetlerin yürütüleceği mecraların standartlarına da düzenlemeler getirildi.


Elektronik ticaretin gerçekleştirileceği ortamı sağlayan aracı kuruluşlar, ticaretin hukuki gerekliliğinden sorumlu tutulamayacaklar. Burada faaliyetin tüm hukuki faaliyetleri satıcıyı ilgilendirmekte, dolaylı olarak tüketiciyi de muhatap almaktadır. Elektronik posta veya reklam amaçlı tüm iletişim mecralarının kullanımında tüketicinin yazılı onayına başvurularak web tasarım
 faaliyeti altında yürütülen toplu mail veya çağrı merkezi gibi kanalların yönetmelik gereği düzenlenmesi de ifade edilmiştir.

E-Ticaret Kanunu ve Uygulanışı

Kanunun uygulanışı ile alakalı halen birkaç eksiklik görülse dahi tamamen yerleşik hayata geçmiş durumdadır. Elektronik ticaret gerçekleştiriyor ve gerekliliklerin farkında olarak hizmet vermek zorunluluğunun getirilmesi nedeniyle maddi manevi kazancınıza gölge düşürmemek adına bahsi geçen faktörleri göz ardı etmemelisiniz.


Yeni e-ticaret kanunu dolayısıyla kanuna uygun içeriklerin üretilmesi ve hizmet verilmesi konusunda yeterlilik sağlayamamışsanız, profesyonel olarak destek alabileceğiniz birNC ekibiminden işletmeleriniz veya ticari faaliyetlerinize yönelik tüm desteği alabilirsiniz.


Doğru Geliştirilmiş E-Ticaret Sitesinin Firmaya Sağladığı Yararlar

Ticaretin globalleşen dünya ortamı nedeniyle yeni yeni kuralları ve kanunları, bununla paralel ilerleyen olmazsa olmazları ve ciddi anlamda fayda sağlayan yeni yüzleri ortaya çıkmaya başladı. Teknoloji, internet ve yazılım üçlüsünün gelişmesiyle etkisini gösteren bu durum aslında ticaretin birçok yöntemle yapılabileceğini de gösterir oldu.

İşletmelerin ticaretlerine devam etmelerinin en önemli kollarından birisi olan e-ticaretin uzunca süreler hükmünü süreceğini, tüm ticaretin e-ticaret platformları üzerinden yürütüleceğini söylemek mümkün. Bu noktada web tasarımın ve e-ticaret sitelerinin bir işletme için son derece önemli olduğunu görmemek mümkün değildir. Zira buradan elde edilecek fayda, bir işletmenin uzun yıllar ayakta kalmasını sağlayabilecek en önemli güçlerden de birisidir.Özellikle web sitesi zorunluluğuyla ilgili birNC'nin önemli bilgiler aktardığı "Web Sitesi Gereklilik mi, Yoksa Zorunluluk mu?" yazısını da okumanızı tavsiye ediyoruz.


Türkiye'nin Web Tasarım Markası birNC'nin e-ticaret sitelerinde olması gereken tüm özellikleri içerisinde barındıran www.moonelektronik.com.tr projesini ve Türkiye'de rol model alınan ilk ve özel e-ticaret sitesi projesi olan www.onurmarket.com projesini mutlaka inceleyiniz.Yazan / Derleyen: 
birNC
"E-Ticaret Sitesi Sistemleri ve Kanun" yazısında gördüğünüz hataları bilgi@birnc.com.tr mail adresine bildirmenizi rica ederiz.
Okuduğunuz için çok teşekkürler.
 


Yorumlar