Web Sayfası Tasarım Özellikleri Nelerdir ve Nasıl Oluşur?

Web Sayfası Oluşturmak
Web Sayfası Oluşturmak
Web sayfası oluşturmak; yüksek düzeydeki bir web sisteminin unsurlarından, başka alt sistemlerinden ve bunların etkileşiminden oluşan dış teknolojik gelişmelere uyumu ifade eden alt yapı sistemlerinin değişimini ifade etmektedir.İnternet dünyasının geçmişten günümüze kadar ki gelişim süreci içinde web tasarım firmaları; teknoloji, tasarım trendleri, sektörel hizmet ve kurumsal anlayış boyutlarında değişim ve gelişim içinde bulunmuşlardır.


Yeni Web Sayfası Oluşturma Teknolojileri


Firmalar web sektöründe devingenlik içinde değişen teknolojik koşullara uyum sağlamaya çalışırken, web müşterileri de dev rekabet koşullarında olagelen web sitesi değişimlerine uyum sağlamak zorunda kalmaktadır.


Her firma yeni web sitesi teknolojisine sahip modern, yeni nesil web sayfası tasarımı ve ergonomik tamamen kullanıcı odaklı web yazılım projesi oluşturmaya mecburdur adeta. Web Tasarım Şirketi birNC'ye göre web sitesindeki bu yeniden oluşum, günümüzde daha da önem kazanmaktadır.


Marka değerinin korunması ve artırılması için incelenmesi ve açıklanması gerekmektedir. İşletmelerin internet dünyasındaki yüzü olan web sitelerinin, yaşayan bir varlık gibi değişime konu olması, işletme yöneticilerinin ve iş görenlerinin, çeşitli ilişkiler içerisinde bulundukları kar sağlayan tüketicilerini ve çeşitli nitelikteki tüzel kişilerini yakından ilgilendirir. Çünkü birNC'ye göre işletmelerin web siteleri, insanların gereksinimlerini doğrudan doğruya veya dolaylı olarak karşılamak amacı ile işleyen veya işletilen bir ekonomik birimdir. Yeni bir web sayfası oluşumuyla birlikte, işletme müşterileri de gereksinimlerini karşılayan bu birimlerdeki değişimleri izlemek ve davranışlarını ona göre ayarlamak zorundadırlar. 


Web Sayfası Tasarımı
Web Sayfası Tasarımı

Web Sayfası Tasarımı ve Yazılımı Özellikleri

Modern ve yeni nesil bir web sayfa tasarımına sahipseniz, markanızın internetteki konumu her zaman başarılı olur. Müşterilerinizi markanızla özdeşleştirebileceğiniz bir web sayfası tasarımı imaj kültürünün niteliklerine uygun davranmak anlamına da geliyor. Semboller, çekicilik, sadelik, profesyonellik, yaratıcılık vb. yeteneklerin bir araya gelmesiyle tatmin edici bir web sayfası yapmak mümkündür.


Web Sayfa Tasarımları Sanatsal Bir Dokunuşla Başlar: 
Görselliğin giderek önemli olmaya başladığı bir zamanda, web sayfası tasarımlarının görsel kültür ve güncel trendler gibi dinamiklerden uzak tutmamak oldukça önemlidir. Web tasarımcıların görselliğe önem vermelerinin yanında mevcut web teknolojilerine vakıf olması gerekliliği kaçınılmazdır. Bir yandan da sektöre uygun olacak tasarım çizgisinden çıkmamak, aynı zamanda da müşterinin isteklerini de göz önünde bulundurmak unutulmamalıdır.

Web Sayfası Tasarımınız Görünen Yüzünüzdür: 
Web sayfası arayüz tasarımı, en önemli kısımdır. Burada sadece görselliğe değil, aynı zamanda da günümüz web sitesi teknolojilerine uygunluk da dikkate alınmalıdır. Aynı zamanda ziyaretçi deneyimini olumsuz etkilemeyecek bir tasarımın söz konusu olmaması gerekir. Konsept web tasarımlarda SEO kriterleri dikkat edilecek diğer bir husustur. Tüm bunları düşünerek web tasarımcı mükemmel bir çalışma ortaya koyabilir.

Web Sayfa Tasarımı Sadece Mükemmel Bir Görsellik Değil: 
Web sayfası tasarlamada sadece etkileyici bir görsel arayüz tasarımı profesyonelliği ifade etmez. Görünen yüz, ne kadar yaratıcı olursa olsun, web sitesinin alt yapısında yapılan hatalar web sitesinden beklentilerimizi karşılamayarak, elde edilecek verimin düşmesine neden olur. Eğer web sitesini tasarlayan ekip, arama motorlarının kalite yönergelerine göre uygun tasarım yapmazlarsa sitelerin arama motorlarında yükselişi sağlanamayacaktır.
 
Site içi SEO nasıl yapılır bu makaleyi okuyarak sitenizde uygulamanız gerekenleri analiz edebilirsiniz.
Web Sayfa Tasarımı Oluşturma
Web Sayfa Tasarımı Oluşturma

Bunun yanı sıra, yeni web tasarım dillerinin kullanılması da önemlidir. HTML 5 veya CSS 3 gibi yeni çıkan tasarım dillerinin tercih edilmesi gerekir. Responsive web tasarım yapılarak, web sitesinin mobil platformlarda da düzgün görüntülenmesi sağlanmalıdır. Site içi navigasyonun kullanılması veya flash kullanılmaması gibi kriterlere dikkat edilmelidir. Sitenin açılış hızını etkileyecek hiçbir unsur tasarıma dahil edilmemelidir.


Web Tasarım Firması birNC’ye göre birçok maddeyle, iyi bir web sitesi için iyi bir görsel arayüz tasarımının yeterli olmadığını ispat etmek mümkündür. Bu bakımdan web tasarımı yaptıracak olan kişilerin çok iyi araştırma yapıp web tasarım trendlerini takip etmesi gereklidir diyebiliriz.

Yeni nesil web sitesine ihtiyacı olan kişi ya da kurumların çalışmak istedikleri web tasarım ajansların profesyonel olup olmadıklarını incelemeleri, referanslarına bakmaları, iyi bir alışveriş için çok önemlidir ve yeterlidir diyebiliriz.

Web Sayfası Tasarımıyla Zirvede Olmak: 
Kullanımı artan internet, mobil cihazlar ve bilgisayarlar nedeniyle ticaretin bir ayağı artık internet ortamına taşındı. Bu ortam, sirkülasyonu ve popülerliği en yüksek mecralardan birisi haline geldi. Hal böyle olunca ticari faaliyetleri gerçekleştirebilmek için yapılan bütün yatırımlar bu ortamda toplandı, farklı olmayı, güncel ve ulaşılabilir olmayı başaranlar zirvede kalırlarken, sektörün gerekliliğini farkedemeyip ihtiyaçları analiz etmeyenler de mağlup oldular.

Web Sayfalarında E-Ticaret Modüllerinin Başarısı: 
İnternet ortamında e-ticaret denilen hadise ortaya çıkarken, sektörün gelişeceğinin farkında olanlar web tasarımını e-ticaret hadisesine yönelik kullanarak, işletme içi ve dışı farklılık kazandırdılar. Doğrudan doğruya kazanç elde etmiş oldular. E-ticaret modülleri, müşterilerin site içerisinde ürüne direkt olarak ulaşmalarını sağlarken sıradışı web sayfa tasarımı tercih edip, uygun yerleştirmeler kullananlar geniş bir müşteri portföyüne de eriştiler.

Yeni Web Sayfası Tasarım Trendleri
Geçtiğimiz yıllarda doğrudan ürünün alınmasından kargolanmasına kadar olan süreci takip etmek ve sürdürmek mümkün olmazken, şimdiler de tüm sürece ve işlemlere hakim olabiliyoruz. Yönetim panelli sistemler, gerçekleştirilebilecek tüm pazarlama ve satış faaliyetlerini bizlere sunarken aynı zamanda revize ve güncelleme işlemlerine de imkan tanımaktadır. Arama motoru optimizasyonu ve birçok imkan yeni web sayfası tasarımı trendinde yer almaktadır.Web Sayfası Tasarım Trendleri
Web Sayfası Tasarım Trendleri

Sıradışı web sayfa tasarımı içeriği ile farklılık yaratmanın yanı sıra, tasarımın kiti itibariyle de farklılık yaratmak hadisesine eşit düşmektedir.  Flat tasarımlar, dinamik menüler ve butonlar ile aynı zamanda etkileşimli ve kullanıcı dostu platformlar anlamına gelmektedir. Önceleri hareketli bannerlar ile yapılmaya çalışılan bu işlem, şimdiler de butonlar, introlar ve bir çok etkileşim aracı ile zenginleştirildi. Tasarımın arayüzüne flash ilaveleri veya mobil uyumlu şablonlar ile görsel kalite ve kullanıcı erişilebilirliği sağlandı.


Web sayfası yapımı önceleri bir çok sayfanın ayrı ayrı linkler üzerinde hazırlanması şeklinde algılanıyorken, tek sayfa içerisinde bir çok menünün yer alması olayına yerini bıraktı. Sıradışı olmanın yanı sıra arayüz itibariyle de kullanıcıyı site üzerinde tutma işlemi amaçlanarak, bir çok sektörün portföy derdine de çare aranmıştır.

Bootstrap, CSS3, HTML5 ve java entegrasyonları ile zenginleştirilebilen bu içerikler, bankalar ve diğer aracı kuruluşlar ile de desteklenerek reklamın ve kullanıcının direk satışa geçebilmesi adına gerekli tüm adımlar atılmıştır. Bahsi geçen desteklerin yer aldığı e-ticaret modülleri, aynı zamanda bir çok ajans ve tasarım evinin de gelir kapısı halini almıştır.

Web Tasarım Sektöründe Kalıcı Olan Web Sayfaları ve birNC

Web sayfa örnekleri daha basit HTML içeriklerden oluşurken, bir çok dinamik ve etkileşimli gerek flat gerekse diğer tasarım stillerine yakın ancak kodlama ve yapılandırma itibariyle de Java, HTML5 ve PHP gibi alanlara da ilave olmuş yapılar haline dönüştüler. Dolayısıyla kodlama ve yazılım bilgisini web sayfa tasarımına dönüştürebilenler, entegrasyonu optimum düzeyde sağlayabilenler sektörde kalıcı oldular.

Tasarımların çeşitliliği, sektör ihtiyaçları ve ihtiyaçlara yanıt verebilecek çözümlerin çokluğu gerekçesiyle daimi olarak işletmeler veya bireysel kullanıcılar için sektörün gerekliliği doğrultusunda web tasarım projeleri üreterek, yıllardır yüzlerce işletme ve kullanıcıya hizmet sağlamış birNC, maksimum fayda ve minimum maliyet prensibinin farkında olarak metropol İstanbul'da hizmet vermeye devam etmektedir.

birNC; kalıcı web sayfası içeriklerinin hazırlanması, planlanması, sektörde tutundurulması ve gerekli reklam faaliyetlerinin etkin olarak yürütülebilmesi adına binlerce başarılı çalışmaya imza atmıştır.


Başarılı web sayfası tasarım ve yazılım projelerini analiz etmek için linki ziyaret edebilirsiniz 
 https://www.birnc.com.tr/web-tasarim-referanslari/


Yazan / Derleyen: 
birNC

"Web Sayfası Tasarım Özellikleri Nelerdir ve Nasıl Oluşur?" yazısında gördüğünüz hataları bilgi@birnc.com.tr mail adresine bildirmenizi rica ederiz.

Okuduğunuz için çok teşekkürler.

Yorumlar