Yeni Nesil Web Tasarım Olgusu


Ticaret, pazardan sanal aleme taşındı. Dolayısıyla sanal pazar faktörü devreye girip yeni bir ticaret kanalı oluşumuna ön ayak hazırladı. Bu faaliyetler, gerçek anlamda maddi bir dükkan ve imkanların dışında, sanal bir dükkan ile daha hızlı ve kaliteli hizmet anlayışına yerini bıraktıRekabete, müşteriye ve pazar anlayışına yeni soluk kazandırılması işlemine de yol açtı. Müşteriyi ilgi çekici içerikler ile buluşturabilmek “farklı olmak” tabirinin gerekliliği ile son buldu.
Web Tasarım Sektörüne Yön Verenler Markalaştı

Yeni nesil web tasarım projesi ile hizmet hayatına başlayanlar veya devam edenler, sıradan olanlardan ayrılırken zaten çoktan ekonomik açıdan büyümeye ve şubeleşmeye devam ettiler.

Gerekliliğin farkında olamayıp kitlelere ulaşamayanlar ise, sektörde olmaya çalışanlar olarak kaldılar. Dolayısıyla asıl pastayı sektörde kalanlar değil, sektöre yön verenler yediler. Bu bağlamda  kurumsal web tasarım ihtiyaçlarının analizi ile gündeme gelen, küçük veya büyük çaplı işletmeler gerekliliğin farkına vardıkların da iş artık zor bir duruma çoktan gelmişti. Kimileri konuyla alakalı çıkarılan zorunlu yasanın yürürlüğe girmesini beklerken, kimileri bu pazardaki ışığı çoktan fark edip portföy yaratmaya başlamışlardı bile.

Yeni Nesil Web Tasarımlara Sahip Firmalar

Yeni nesil web tasarım konusunda sektöre girdiği andan itibaren nitelikli tasarıma sahip olan firmalar doğal olarak rakiplerine fark atarlarken, sıradan olanlara karşı da neredeyse kulvar farkı yaratmış oldular. Bunlar hangileridir diye sorarsanız, aşağıdaki 3 web tasarım markasını söyleyebiliriz.

→ www.mediaclick.com.tr
→ www.birnc.com.tr
→ www.grimor.com


En basit e-ticaret sistemlerinin ilk kullanılmaya başlandığı dönemde dahi, aynı sistemi çok farklı arayüz tasarımları ile sunabilen, kullanıcı dostu ve pratik işlemler ile müşteriyi sanal mağazaya girdiği anda satışa çevirebilecek web tasarımı çizgisine sahip olanlar farkı yarattılar. Daha sonralarında farklılığın önemine ve sıra dışı içerik üretiminin gerekliliğine kanı getirdiler. Web tasarımı farklı profesyonel web sitesi sahipleri arasında içeriksel anlamda kopyacılığı, taklitciliği benimsemiş olanlar aslını yaşatmaktan öteye gidemediler. Dolayısıyla ticaretleri de ancak belirli miktarlarda seyredebildi.


Kullanılan modüller itibariyle de en hızlı ve pratik ödeme yöntemlerini sunabilenler olarak ayrılan yeni nesil web tasarım olgusu, modüllerin hemen hemen her banka desteği, banka tabanlı farklı hesap kartları ve mobil ödeme yöntemleri de dahil olmak üzere çeşitlendirilmesiyle kuvvetlendirildiğinde verebileceği hadiseleri sıralamak mümkün olurken  Türkiye'nin en iyi web tasarım firmaları denilince ilk akla gelen firmalarından biri olan birNC’ye göre belirtilen hususlarda asıl önemi “En doğru zamanda, en doğru içeriği göstermek“ mantığı sağlıyor. Sektörde gelişimi gösterebilmenin ise; “Sıradan olmayan ve güncel olan ne varsa reklama dönüşebilir.“ mantalitesini doğrulayarak çalışmak gerekliliğine bağlı olduğu belirtildi.

Yeni Nesil Web Sitesi Anlayışında Sosyal Medyanın Önemi


Özellikle web sitesi tasarımının içeriksel anlamda sosyal medya tabanında desteklenmesiyle beliren reklam hadisesi sosyal platformlardan da müşteri ve ziyaretçi çekebilme kabiliyetine bağlı olarak yeni nesil web tasarımı gerekliliği konusuna tekrar dönülmesine gerek duyulan bir durum haline geldi.

Sosyal medyada içeriği reklam olarak veya sponsorlu link olarak gördüğünde bağlantı yoluyla sayfaya ziyareti gerçekleştiren kişinin; gerekli güveni hissetmesi, kaliteli içerik olduğuna inanması, firmaya ve imajına önem vermesi tüm bunlara ek olarak ürünü veya hizmeti beğenebilmesi adına da etki ettiğini kanıtlayan yeni nesil, modern web tasarım olgusu bu sayede tekrar ortaya çıkan, sürekli güncelliğin ve özgünlüğün ön planda olduğu bu sektörde de asla göz ardı edilemeyecek oluşunu kanıtlayan bir faktördür. 

Dolayısıyla içeriklerin de reklama, medyaya, kitleye ve pazara uygunluğuyla beraber bir de tüketicinin donanımlarına uygun olarak gösterilmesi yani responsive web tasarım olarak yapılması vurgusunu da beraberinde getirmektedir. Bu sayede ister mobil, ister bilgisayar başından bir ziyaretçi veya müşteri olsun içerikleri kaliteli ve rahat bir şekilde görüntüleyebilecektir. Bu da hem uzun hem kısa vadede kar sağlayacak bir sürecin başlangıcı olarak ilk adımı atacaktır.


Yazan / Derleyen: www.birnc.com.tr


Yorumlar