Web Site Trafik Analizi


Web Sitesi Trafik Analizleri
Web sitesi olan firmalar için web trafiği istatistikleri en önemli parametrelerden birisidir. Bu internet platformunun trafik istatistikleri web sitesi ziyaretçilerinin her bir iletiyi takipleri hakkında detaylı geri bildirim sağlarlar.

Hemen hemen bütün web trafiği istatistik programları (Statcounter, Google Analytics), firmaların web sitesinin ziyaretçileri ile bir bağ kurulması için köprü oluştururlar ve kurumunuzun pazarlama planını şekillendirecek temel bilgileri sağlarlar.

Web site trafiği istatistikleri, web sitelerin internet ortamında herhangi bir trafik yaratıp yaratmadığını da ölçer. Ayrıca web sitesi içeriğinin de web sitesine trafik yönlendirip yönlendirmediğini belirler. Bahsedilen istatistikler firmalar için bir amaç değil, pazarlama amaçlı hedef kitlelerinin ilgi duyduğu alanları tespit etmek için kullanılacak araçlardır. 

Web Sayfası Ziyaretçi Eğilimi

Web sitenizin ziyaretçi sayısı düzenli olarak artıyor mu? 

Toplam ziyaret sayısını, toplam yeni ziyaretçi sayısını ve ziyaretlerin tüm değerlerini günlük olarak inceleyin. Aylık toplam ziyaret sayısını, toplam yeni ziyaretçi sayısına bölerseniz bir ziyaretçinin web sitenizi ortalama kaç kere ziyaret ettiğini bulursunuz.

Web Sitesi İçerik Paylaşımı

Web sitenizde hangi iletileriniz en çok ziyaret ediliyor? Bunu ölçmenin iki yolu var. Birincisi web sitenizdeki günlük trafiği takip etmek ve hangi günler ziyaret sayısında ani artışlar olduğunu tespit etmek; daha sonra ise o günlerde web sitenizde hangi dinamiklerin yer aldığına ve değiştiğine bakmak, o değişkenlerin ilgi çeken noktalarını bulmak ve bunlara uygun yeni dinamikler katıp, yayınlayıp denemelerde bulunmaktır. Diğer bir yol ise web sitenizdeki hangi başlıklarla web sitenize giriş yapıldığına bakmak. Muhtemelen bu başlıklar arama motorları sonuçlarında çıkanlardır.
_________________________
Web siteniz için kullanıcılar tarafından ziyaret edilen en iyi içeriği oluşturmak için bu konuda uzman olan (www.birnc.com.trbirNC Ajans'dan yardım alabilirsiniz.
_________________________

İnternet Sitenize Yapılan Ziyaretçi Yönlendirmesi

Hangi web siteleri sizin web sitenize ziyaretçi yönlendiriyor? Bu siteleri ziyaret edin ve onların sizin sitesinize bağlantı vermiş bir web sitesi mi olduğunu araştırın. Yorum bırakmak, haber yayınlamak, link vermek hedef kitlenizin dikkatini çekmek için önemli bir yoldur. 

Hangi arama motoru size ziyaretçiler yönlendiriyor? Bu bilgi, bu arama motorunda bir veya bir kaç arama teriminde iyi bir yerde olduğunuzu gösterir. Eğer bu bulunmak istediğiniz bir anahtar kelime ise, bu durumda bu kelimeyi başlık alan bilgi, haber, yorum yazısı yazın.

Web Sitesi Ziyaretçi Anahtar Kelimeleri

Hangi anahtar kelimeler web sitenize trafik yönlendiriyor? Web sitenize trafiği sağlayan bu kelimeyi bulun ve inceleyin. Eğer öne çıkan bir söz öbeği varsa; bunu nasıl yaptınız, yeniden nasıl yapabilirsiniz? Bu size web sitenizi arama motorları için optimize etmek ve nasıl bir içerik yazmanız gerektiği konularında yardımcı olacaktır.

Google Bounce Rate Hakkında

Google Analytics Bounce Rate'i ölçer. Bounce Rate, web sitenize giriş yapılan sayfa hariç başka bir sayfa görüntülemeden çıkış yapan ziyaretçilerin yüzdesidir. Bu değer %50'nin altındaysa iyi, fakat %75'in üstündeyse bazı değişikliklere ihtiyacınız olduğu anlamına gelmektedir. Bu değişiklikleri web sitenizde; özgün, kaliteli, ilginç, bilgi verici içerikler sağlayabilir ve bu içeriklerinizi sürekli güncelleyerek “giriş yapılan sayfa hariç, sayfa incelemeden çıkış yapan ziyaretçilerinizi” %50’nin altında tutabilirsiniz.

Web Sitesi Trafik Ölçme ve Sorgulama

Google arama motorunun tüm algoritmalarına ve teknolojik gelişimine uyumlu olarak bir web sitesinin ziyaretçi trafik analizini, ülke sıralamalarını, site içi ve dışı kurumsal SEO kusurlarını çözümleyip bizlere bilgi veren önemli araçlar aşağıdadır. 


Web sitesi trafik istatistikleri en önemli stratejik pazarlama parametrelerinden birisidir. Web sitesi ziyaretçi trafik analizleri hakkında bilgiler.


Yazan / Derleyen: 
birNC
"Web Site Trafik Analizi" yazısında gördüğünüz hataları bilgi@birnc.com.tr mail adresine bildirmenizi rica ederiz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Yorumlar