Mobil Uyumlu Web Sitesi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Konvansiyonel pazarlama dinamikleri insan psikolojisi ile şekillendiğinden dolayı uzun yıllar boyunca benzer yöntemler geliştirilerek kullanıma sunulsa da dijital dünya kendi dinamiklerini kendisi yarattığı ve her geçen gün yeni gelişmelerle güncellendiği için firmaların yapması gerekenler de değişiklik gösteriyor.Mobil dostu web sitesi, özel olarak mobil için tasarlanmış, mobil cihazlarda kullanıcı deneyimini artıran web tasarım sitelerine verilen isimdir.


Akıllı telefonlarınızda Google arama motorunda arama yaptığınızda özel olarak mobil uyumlu web tasarım yaptıran web site sahiplerinin, sitelerinin hemen sol tarafında mobil uyumlu ibaresi gözükmektedir. Bu ibareyi farkeden ve dikkat çekilmesi gerekliliğini belirten mobil internet kullanıcıları, çok yakında mobil uyumlulukla ilgili önemli bir güncelleme geleceği fısıltılarını yayıyorlardı.

Responsive Web Tasarım Nedir?


Türkiye'nin marka web ajanslarından (www.birnc.com.tr) birNC'ye göre Bilgisayar, tablet ve mobil cihazların ekran çözünürlüklerine göre duyarlı davranan, her platformda kullanıcıya cihaz ve çözünürlülük olarak bağımsız rahat bir gezinme sağlayan web tasarımlarıdır. 
1920 piksel ekrana kadar tamamen sorunsuz çalışan ve uyum sağlayan bir web sitesi anlamına da gelmektedir.

Arama motorları (google, yandex, yahoo, bing vb.) responsive web tasarıma ve mobil uyumlu web teknolojilerine çok önem vermeye başladı. Kullanımı kolay olan ve tüm cihazlardan erişilebilen responsive web siteler profesyonel SEO açısından da büyük değer taşımaktadır.

Responsive web tasarım HTML 5 ve CSS 3 arayüz kodlama dilleriyle oluşturulmaktadır. İleri derecede bilgi ve teknik gerektiren bu çalışmaların yapılması için, profesyonel bir kodlama çalışması yapılması gerekmektedir.

Responsive Web Tasarımın Özellikleri

Kolay Kullanıma Sahip: Ekran büyütmeden aşağı yukarı parmak hareketleriyle gezinme imkanı verir.

Kolay Bakım İmkanı: Tüm çözünürlülükler için ayrı web sitesi tasarımı çalışmaları yapmaya gerek yok. Tek domain altında oluşturulan responsive tasarımla tüm cihaz çözünürlükleri için hizmet verebiliyorsunuz.

SEO-Arama Motoru Optimizasyonu: Responsive web tasarımı ile kurumsal SEO anlamında sitenize değerler katıp arama motorlarının istediği yapıya kavuşabiliyorsunuz.

Düşük Maliyet: Fazla web sitesine gereğiniz yok, tek responsive tasarımla az maliyetle bir web sitesine sahip olabiliyorsunuz. Web hosting, domain vb. ek maliyetleri tamamen ortadan kaldırmış oluyorsunuz.

Sosyal Medya Paylaşımları: Responsive tasarımın önemli özelliklerinden biri de responsive web sitesi sahiplerinin sosyal ağlardaki paylaşım ve bağlantıları tek bir URL'de toplayabiliyor olabilmesidir. Böylece responsive tasarımla; güvenli, eksiksiz bir sosyal medya deneyimi yaşanarak hedef kitlelerin tüm istek ve taleplerine göre strateji belirlenerek şirketinizin kar sağlamasına katkıda bulunuyorsunuz.

Masaüstü internet kullanıcıları ile ilgili verilerin anlamlandırılması ve pazarlama dinamiklerine henüz tam olarak entegre edilmemişken bir anda dünyayı saran mobil cihazlar yani akıllı telefonlar ve tabletler pazarlama dinamiklerinin farklı bir boyuta taşınmasına sebep oluyor. İnsanların kullanım alışkanlıkları mobil cihaz kullanımları ile şekillenirken web siteleri de bu akıma uyum sağlamak mecburiyetinde kalıyor. Bu duruma uyum sağlamayan web siteleri toplam internet kullanıcılarının %50’lik kısmına etkili ve kaliteli bir şekilde ulaşamıyor.Kusursuz responsive web tasarım ve yazılım projelerinden bazı örnekleri incelemek için  https://www.birnc.com.tr/web-tasarim-referanslari linkini ziyaret edebilirsiniz.
Mobil Uyumlu Web Sitesi ile Geri Dönüşleriniz Artsın

Kullanıcıların reklam davranışları detaylı olarak incelendiği zaman firmaların kendilerine pay çıkarabileceği ciddi veriler elde edilir. Firmalar reklamlarının geri dönüşlerinin genellikle masa üstü cihazlardan geldiğini düşünebilirler. Bu algının oluşmasının nedeni satın almaların ya da ikinci ziyaretlerin masa üstü cihazlardan gelmesidir.

Mobil cihazla internette gezinen bir kullanıcı reklama tıkladıktan sonra eğer ürün ya da hizmeti satın almaya karar verirse satın alma işlemini masaüstü cihazlardan gerçekleştirmeyi tercih edebilir. Bu yanılgı hem mobil hem de masa üstü cihazlar için de geçerli olabilmektedir. Bu tür bir durumda reklam tıklama oranları, IP takibi ve satın alma geri dönüşümleri göz önünde bulundurulurken ziyaretçilerin sitede geçirdiği sürede neler yaptıkları da incelenerek karar verilmelidir.

İnternet kullanımında Android mobil işletim sisteminin dünyanın en çok tercih edilen bilgisayar işletim sistemi olan Windows’u geçmiş olması da mobil cihazların geleceği hakkında fikir edinmenizi sağlar. 
Bu tür bir kullanıcı yoğunluğu göz önünde bulundurulduğunda firmaların prestiji ve geri dönüşlerinin artışı için mobil web sitesi tasarımı çalışmalarının önemi ortaya çıkar. Mobil alanda kullanıcı dostu olan sitelerin geri dönüş oranları, reklam verimlilikleri ve kullanıcı sadakati diğer sitelere göre çok daha yüksek olmaktadır. Firmalar kendilerini, kurumsallıklarını, markalarını ya da sundukları herhangi bir değeri başarılı bir şekilde konumlandırmak istediklerinde her anlamda kullanıcıların dikkatini çekip beğenisini kazanmak zorundadırlar. 

Başarıya giden yolda kullanıcı kitlesinin tamamına hitap etmek isteyen firmalar için mobil uyumlu, duyarlı web sitesi tasarımı çalışmaları vazgeçilmez olmak zorundadır.

Web Sitesi Kullanıcıları Neler Bekliyor?


İyi bir kullanıcı deneyimi sağlamanın faydaları ile ilgili bilgiler dijital platformlarda öne çıkmak isteyenler için ışık tutuyor. Mobil cihazlardan web sitelerine giriş yapan kullanıcılar sitelerin düzgün açılmasına ve kullanışlı olmasına dikkat ediyor. Kullanıcılar mobil veri ile erişim sağladıkları sitelerin gereksiz görsel ve videolar yüklemesinden rahatsızlık duyuyor.


Mobil cihaz ile ulaşılan bir sitenin rahat görüntülenebilir olması, sitenin hızlı açılması ve menülerin rahat kullanılabiliyor olması kullanıcıların beklentileri arasında yer alıyor. Başarılı ve kullanıcı dostu olarak ifade edilen duyarlı responsive web tasarımlar kullanıcı odağında şekilleniyor. Mobil sitelerde yer alan metinlerin ön gösterime sahip olması uzun yazıların görselleri ile birlikte yüklenmesi gibi zaman kaybettirici durumları ortadan kaldırıyor. 

Sitelerin hızının artması için görsel boyutlarının ayarlanması da kullanıcı beklentilerini karşılayacak adımlar arasında yer alıyor. Mobil cihaz üzerinden siteye erişim sağlayan kişiler responsive tasarıma sahip sitelerde daha uzun süre zaman geçiriyor. Mobil uyumlu sitelere yeniden girme oranları responsive olmayan sitelerle kıyaslandığında ciddi boyutlarda farklılık ortaya çıkıyor.

Responsive Web Teknolojisi

Responsive adıyla bilinen bu web teknolojisi web yazılımı geliştirirken karşımıza çıkan HTML 5, CSS 3 teknolojisiyle ilgili. Google'un açıklamasına göre özellikle web sitelerin arama motorlarındaki sıralamaları için en önemli kriterdir diyebiliriz. Google web sitesi sahipleri için uyarıda bulunarak web sitesi ziyaretçilerini/kullanıcılarını en önemli merkeze koyduğunu gösterdi.

Artık web sitelerin mobil uyumluluğunun sağlanması ve arama motorlarında sıra kayıpları yaşamaması konusunda söz webmasterlarda ve SEO hizmeti veren uzmanlarında.
SEO hizmeti hakkında bilgi almak isterseniz ► https://www.birnc.com.tr/seo-hizmeti/ linkini ziyaret edebilirsiniz. 


Google Web Sitesi Mobil Uyumluluk Kriteri

Google'un modern ve teknolojik anlamda ne ilk ne de son önemli güncellemesi olacak mobil uyumluluk. Google, dünyada kendi kullanıcılarının kendisine ulaşmasıyla ilgili tüm deneyimlerini artırmak ve ulaşılabilirliliğini kolay hale getirmek için sürekli güncellemeler yapıyor ve yenilikler getiriyor. Bu amaç uğruna ise Google, kendisine mobil üzerinden ulaşan kişilere en iyi deneyimi yaşatmak için 21 Nisan 2015'e kadar web site sahiplerine süre vermişti. 

Bilişim firması birNC'nin (birnc.com.tr) bunu önceden duyurması üzerinde durulması gereken önemli bir olay. Google, "BEN GÜNCELLEME YAPACAĞIM, KESİNLİKLE ÖNLEMİNİ AL" diyor. Sonuç olarak söylemek gerekirse; web sitenizin mobil uyumlu web sitesi olması çok önemli. Bunun için önlem almadıysanız hemen almanızı tavsiye ediyoruz.


Yazan / Derleyen: www.birnc.com.tr

Yorumlar